Sabiha Gökçen’e entegre olacak: Üç milyon kişiye müjde

Şehir içi ulaşım ağında büyük sıkıntılar yaşayan Kocaeli’de bir metro ağı projesinde sona gelinirken yeni bir ihale açıldı. Ulaştırma Bakanlığı tarafından Körfezray olarak adlandırılan proje şehir içi ulaşımı büyük oranda rahatlatacak. Sistem Sabiha Gökçen’den İstanbul’a da entegre olacak.

Üç milyonu aşkın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık sanayi kentlerinden biri olan Kocaeli’de şehir içi ulaşım sorunun çözümü için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kolları sıvadı.

Bakanlık önümüzdeki günlerde tamamlanması planlanan ve Eze inşaatın yaptığı Gebze organize – Darıca metrosuna ek olarak Atalar–Cengiz Topel havalimanı arasında iki etaptan oluşacak “Körfezray” projesi için ihaleye çıktı. Üç milyonluk kentin ulaşım sorununa çözüm için tek bir hat ile kente adeta bir “can damarı” açılması planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tasarruf tedbirleri kapsamında işaret ettiği kamu yatırımları artık demiryolu ve raylı sistemlerle daha çok vatandaşa ulaşma amacı taşıyor.

Kocaeli kuzey hattından Tüpraş, Petkim ve İzmit doğu kesimi arasında 27.1 kilometrelik bir ana hat ve 18 istasyondan oluşacak metro projesiyle günde 400 bin yolcu taşınması planlanıyor. Gebze organize – Darıca metrosu hattıyla entegre edilmesiyle de günde bir milyon yolcu kapasitesi hedefleniyor.

Ulaştırma Bakanlığı ile Kocaeli Belediyesi’nin beraber yürüttüğü çalışmaya daha önceki projeyi de kısa zamanda hayata geçiren Eze inşaatın en düşük teklifi vererek aldığı öğrenildi.

Bu proje ile Gebze-Darıca ve sonrasındaki Kocaeli metro ağlarının Sabiha Gökçen’e uzatılması amaçlanıyor. Böylelikle Kocaeli sahilden metroya binen bir vatandaş Sabiha Gökçen Havalimanı’na oradan Marmaray ve İstanbul’un metro ağına bağlanarak istediği yere kısa sürede güvenle ucuza rahatça gidebilecek…

Tüm bağlantıların bitirilip devreye girmesiyle birlikte Kocaeli’nden İstanbul’a günde bir milyon kişinin üstünde yolcunun taşınması söz konusu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir