Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde Djiku’nun kırmızı kartı tartışma yarattı! ‘Talihsiz bir karar’

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, Galatasaray – Fenerbahçe derbisindeki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan dev maçın tartışmalı pozisyonları…

11. DAKİKADA BARIŞ ALPER YILMAZ’IN SEBASTIAN SZYMANSKI’YE FAULÜNDE KART GEREKİR MİYDİ?

Bahattin Duran: Burada; Szymanski topla oynadıktan sonra Barış Alper, Szymanski’nin ayağına bastı. Faulle birlikte bunun karşılığı benim için sarı kart.

Bülent Yıldırım: Şimdi tekrar söyleyeceğiz. Trio’da defalarca ifade ettim. Bakın; ayağına basılan oyuncu, can havliyle ve o basmanın etkisiyle o ayağı oradan zor çeker. Maç içerisinde basılan ve basılmayan durumları ayırt etmek adına bir kriter bu. Şimdi ayağına çivi gelecek. Can yanar, ayak orada kaldı. Devamında yükselirken zorlanarak ayağını çekebildiğini göreceğiz. Bir tespitim daha var bizim ligimizde. Hep ne diyoruz? Ayağa basmayı birincisinde kaçırdığınız zaman devamı geliyor. Bu akşam da sürekli geldi. Bu, net bir gecikmiş ayağa basmaydı ve sarı kartı gerektirir.

Deniz Çoban: Basmanın ötesinde gecikmiş olması, sarı karta biraz daha götürüyor. Yoksa şu açıdan temas anında baktığınız zaman gelmiş ve kaymış gibi gözüküyor ama çok gecikmiş bir müdahale. Şu ana kadar konuştuğumuz pozisyonlar içerisinde hakem için şanssızlık şu oldu; dakika 10 geldiğinde göstereceği pozisyonlara göstermeyip göstermeyeceği pozisyonlara gösterdi ve belli bir süre bu, böyle devam etti. Hakem, maçın başında kendisini de kendi kendine sıkıntıya soktu.

11. DAKİKADA DJIKU’YA GÖSTERİLEN İLK SARI KARTTA HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Evet, şimdi önce faulün kendisinden başlayalım. İkili mücadele devam ederken yani burası artık gördüğünüz gibi çevredeki herkes yaklaşıyor. En başından da göstereceğimiz bir çevreden yaklaşan arkadaş var. Faulün niteliğine bakalım. Djiku, önce dirsek dışıyla yetişemedi. Rakibi yoklayacaktı. Daha sonra da uzattığı el… İlk hamlede girişiminde başarılı olamadı. Birbirlerine blok yapacaklarken burada kaydı, ihlal gerçekleşmedi.

İkincisinde el, yüze oldu. Bu; bir kontrolsüz faul, sportmenliğe aykırı bir faul. Ayaktan da bir yoklama var. Her haliyle burası sarı kart. Sarı kart doğru, en azından Nelsson’un o uzaktan sprintinin farkındalığıyla ona karşı bir reaksiyon gösterebilirdi. Ardından bu çatışma esnasında grup çok olduğu için iki tane isme sarı kart göstermeye karar vermişti.

‘YANLIŞ İKİLİYE SARI KART GÖSTERDİ’

Bu durum, çatışma; iki sarı kartsız geçmez dedi ancak maalesef en yanlış ikiliyi seçti. Arkada çatışma esnasında Barış Alper ve Osayi-Samuel, önce tartışıp sonra bu durumu kabullenip oradan problemsiz şekilde ayrıldıktan sonra hakem, yanlış ikiliyi seçti. İki oyuncuyu çağırıp sarı kart gösterecek. İkisi de hayretler içerisinde olayı takip edecek. Bence o grubun içerisinde çok daha doğru iki tane isim bulunabilirdi.

Bahattin Duran: Hocam; Djiku’nun top oyunda değilken eliyle, ayağını uzatmasıyla yaptığı hareketin karşılığı net sarı kart. Tartışmasız. Nelsson’un sprinti, benim için o da net sarı kart. Yani o kadar mesafeden… Maçta oyun içinde Nelsson’un bu kadar sprinti yok. O da benim için net sarı kart. Hakem, ilk gördüğünde ekip olarak Barış Alper ve Osayi-Samuel’e… Evet, onların yaptığı hareket başlangıçta sarı kartı gerektiriyor ama sonra oyuncularla konuşmaya dalınca aslında onların olayı kendi içlerinde hallettiğini görmüyor. Onu görse veya ekip içerisinde yardım alsa o ikisine sarı kart göstermezdi.

Deniz Çoban: İki, bir şeye dikkat çekmek istiyorum; siz Nelsson’a dikkat çektiniz ve Abdülkerim galiba o da dördüncü hakeme geliyor. Bunu, şunun için gösteriyorum; Abdülkerim’e de sarı kart göstersin demek için değil. Hakemler, neye bakacaklarını şaşırıyorlar. Herkes kart istiyor, herkes. Kulübede oturan bir oyuncu, dördüncü hakeme geliyor. Sarı kartı, kırmızı kartı dördüncü hakem gösterecek gibi… Bir kaos oluyor. Şurada cümle yanlış bir yere gitmesin. Bu şekilde oyuncuların bir araya gelip de gerginliğin olduğu dakikalarda pozisyonuna göre karşılıklı birer oyuncuya ya da ikişer oyuncuya kart göstermesi lazım. Burada karşılıklı birer oyuncu yeterli ve sonradan işi tatlıya bağlıyor olmaları, Barış Alper’i ve Osayi’yi kurtarmaz. Yani hak ettilerse görürler ama şu gerginlik içinde iki oyuncu seçilecekse daha farklı iki oyuncu seçilebilirdi.

‘DJIKU’NUN KIRMIZI GÖRMESİNİ GEREKTİRECEK DURUM YOK’

Çünkü onlar, o gerginliğin içinde sonuç olarak tatlı bir yere geldiler ama yani burada eğer ki seçilecek başka oyuncu yoksa ve bu iki oyuncuysa ona da yok tatlıya bağladılar, buna da göstermeyeyim diyemezdi. Burası çünkü mutlaka Djiku’nun sarı kartının dışında iki sarı kartı hak ediyordu. burada, Djiku’nun hareketinde de kırmızı gerektirecek bir durum yok. Sarı olur.

21. DAKİKADA DJIKU’YA GÖSTERİLEN İKİNCİ SARI KARTTA HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?
Bahattin Duran: Hocam, Djiku’nun gördüğü ikinci sarı kart yanlış. Bu pozisyon, birinci sarı kart olsaydı o da yanlış olurdu. Burada, faul tartışılır. Önce onu söyleyeyim. Eğer Djiku, Torreira’nın ayağına bassaydı… Torreira, topla oynadıktan sonra sarı kartı düşünebilirdik. Burada, bir basma yok. Temas varsa dikkatsiz olabilir. Burada, tamamen Torreira faulü almaya gidiyor.

O faul yapanın Djiku olduğunu biliyor. Daha yuvarlanırken dönüp hemen hakeme zaten sarı kart işareti yapıyor. Burada faulü Torreira, alıyor ama burada kontrolsüz bir hareket yok. Bu, bir umut vaat eden atak mı diye bakıyoruz. Fenerbahçe’de defansında faul yapan Djiku’yu hariç tuttum ve devam etse 5 oyuncu neredeyse sette.

Bülent Yıldırım: Hakem adına çok talihsiz bir karar olduğunu düşünüyorum. Torreira, çapraz çalım atıp rakibini arkaya alarak onu ekarte ederken arkada varsa da çok küçük bir kontak… Kuvvetle muhtemel biraz önce basmaları kaçıran hakem, burada bir basma olduğunu düşündü. Çünkü taktik faul değil, umut vadeden atak söz konusu değil. Sadece faul. Orta alanda.

Deniz Çoban: Sorum şu; bu pozisyon, ceza sahası içerisinde olsaydı ve hakem penaltı çalsaydı VAR karışır mıydı?
Bülent Yıldırım: Karışırdı.
Deniz Çoban: Bence de karışırdı. Bence burada faul yok.
Bülent Yıldırım: Sağ ayağına basılmadığı gibi izleyenlerimiz Torreira’nın sol ayağına dikkat etsin. Büyüttü, sürttü, geldi. Basılan ayağın biraz önce nasıl davrandığını gördük. Burada, sağ ayağa da sol ayağa da bir müdahale söz konusu değil. Hadi bu temas; rakibi bozdu, hakem faul verdi. Kabul ama ancak sarı kart olmaz. Yanlış bir yorum olmuş.

Deniz Çoban: Ben de buradaki ikinci sarı karta da katılmıyorum hatta yani orta sahada böyle bir faul çalmış hakemi eleştirmem ama bu pozisyonun faul de olmadığını düşünüyorum. Gerçekten de 20. dakikada Arda Kardeşler adına çok kritik bir hata oldu.

90+7. DAKİKADA KEREM AKTÜRKOĞLU – FERDİ KADIOĞLU MÜCADELESİNDE DEVAM KARARI DOĞRU MU?
Bahattin Duran: Penaltı yok çünkü Ferdi topla oynadı. Kerem, Ferdi’ye vurdu.
Deniz Çoban: Evet, burada devam kararı doğru.
Bülent Yıldırım: Ferdi, topla oynadı. Kerem, geç müdahale yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir