Afganistan’da sel: 50 kişi hayatını kaybetti

Afganistan’ın özellikle kuzey bölgesinde geçen haftadan bu yana etkisini gösteren seller nedeniyle can kayıpları yaşanıyor. Ülkenin batısındaki Gor vilayetinde de aşırı yağışların yol açtığı seller nedeniyle en az 50 kişi yaşamını yitirdi.

AA’nın aktardığına göre, Gor Valiliği Sözcüsü Abdulvahid Hamas, basına yaptığı açıklamada, vilayette dünden bu yana etkili olan seller nedeniyle 50 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin kaybolduğunu aktardı. Arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Hamas, Firuzkuh ilçesinde 2 bin evin hasar gördüğünü, 1000 kadar hayvanın yaşamını yitirdiğini ve binlerce dönüm tarım arazisinin kullanılamaz hale geldiğini aktardı.

21 İLÇEDE 300’Ü AŞKIN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) verilerine göre, 10-11 Mayıs’ta Afganistan’da meydana gelen aşırı yağış ve seller nedeniyle en çok hasar Badahşan, Tahar ve Bağlan vilayetlerindeki 21 ilçede meydana gelmişti. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), ağırlıklı olarak Bağlan vilayeti olmak üzere seller nedeniyle 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Afganistan’da kış aylarında yağan karın havaların ısınmasıyla erimesi, şiddetli yağışlar ve altyapının yetersiz olması sonucu meydana gelen seller, can ve mal kayıplarına neden oluyor. Ülkede her yıl yüzlerce kişi bu nedenle hayatını kaybediyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir